Nový Mlýn

Když se vydáte od Kovár směrem na Okoř údolím podél Zákolanského potoka, určitě se zastavte (asi v půli cesty) v zahradě Nové Mlýny. Tato zahrada slouží jako galerie pod širým nebem.

V roce 1960 mlýn koupil akademický sochař Miroslav Jirava se svou ženou Sidonií. A tak se z mlýnice stal sochařský ateliér a zahrada se začala pomalu proměňovat v zahradní galerii.

Najdete zde kaskádu rybníčků, které jsou napájeny obnoveným mlýnským náhonem. Ani v době povodní se žádný z nich nevylil. A to je jich tam celkem sedm.

Přední část zahrady je víceméně okrasná. Rozlehlý trávník je posetý květinami, Okrasná část plynule a nenásilně přechází do krajinného rázu, na konec pozemku ohraničeného potokem.

Charakteristickým prvkem je nespočet posezení, která jsou rozeseta na 2 ha. Nad zahradou se vypíná úžasná dominanta, která završuje magičnost zahrady, a tou je překrásný viadukt. A až budete pod ním procházet, zastavte se pod jedním z oblouků a zazpívejte si. Má nádhernou chrámovou akustiku. Prý se pod něj chodila rozezpívat i Laďka Kozderková.

Zdroj: turistika.cz

Kafe-03